02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

مزایا و معایب لاک سفید کننده دندان - کلینیک دندانپزشکی دکتر شهاب محمدی

زمان مطالعه : 10 دقیقه | منتشر شده در: 1399/07/21

لاک سفید کننده دندان یکی از روش های زیبایی در دندانپزشکی است که می تواند تا حدودی به سفید شدن دندان ها و از بین رفتن عواملی مانند جرم یا پلاک که موجب زرد شدن دندان ها شده اند، کمک کند. 
با وجود اینکه، بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است اما متاسفانه برخی افراد آن را جدی نمی گیرند. افرادی که هم به این موضوع توجه دارند، به نظر می رسد که به نتایج مورد نظر خود در مورد سفید شدن دندان هایشان نمی رسند زیرا یا دخانیات استعمال می کنند و یا غذاها و نوشیدنی های رنگی زیادی مصرف می نمایند. 
به این ترتیب، جای تعجب نیست که بسیاری از افراد پس از مدتی برای سفید کردن دندان های خود به استفاده از روش های مختلف روی می اروند. لاک سفید کننده دندان نیز به علت کاربرد راحتی که دارد، این روزها مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آن متداول شده است.
مزایا و معایب لاک سفید کننده دندان یکی از مواردی است که شما برای استفاده از آن باید با دقت بررسی کنید. امروز قصد داریم به یکی از سوالات مهم شما در باره لاک سفید کننده دندان پاسخ بدهیم:

آیا لاک سفید کننده دندان بی خطر است؟ 

اگر شما هم می خواهید با سفید کردن دندان های خود، لبخندتان را بهبود بخشید، گزینه های متنوعی در اختیار شما قرار می گیرد. یکی از این گزینه ها، لاک سفید کننده دندان است. این محصول که تحت عنوان قلم سفید کننده دندان نیز شناخته شده است، از لحاظ ظاهری هم به اندازه عملکرد خود منحصر به فرد است زیرا آنقدر کوچک طراحی شده که می توانید به راحتی آن را در جیب خود حمل کنید. 
تنها مشکلی که در برخی از این محصولات وجود دارد، ایمن نبودن آنها است. با توجه به اینکه لاک سفید کننده دندان با ترکیب مواد شیمیایی یا مواد افزودنی مختلف ساخته می شود که موجب ساییده شدن مینای دندان می شود باید در استفاده از ان دقت کرد.
 همین مسئله باعث شده که بسیاری از مردم بخواهند در مورد مزایا و معایب لاک سفید کننده دندان بدانند. حقیقت ماجرا این است که این قضیه واقعا به نوع محصولی که استفاده می کنید، بستگی دارد. برخی از آنها تأیید شده توسط بهداشت جهانی هستند اما برخی دیگر غیر قانونی می باشند. 
برای اینکه تشخیص بدهید آیا لاک سفید کننده دندان بی خطر است یا خیر بهتر است با عملکرد آن آشنا شوید.

عملکرد لاک سفید کننده دندان

عملکرد لاک های سفید کننده دندان دقیقا مانند هر نوع محصول سفید کننده دیگری است که امروزه در بازار موجود هستند. تمامی آنها حاوی پراکسید کاربامید می باشند. 
طبق گفته انجمن دندانپزشکی آمریکا یا ADA) American Dental Association) زمانی که پراکسید کاربامید روی دندانها قرار می گیرد به اکسید هیدروژن و اوره تجزیه می شود. در واقع در این مرحله روند واقعی سفید شدن اتفاق می افتد، زیرا پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده بلیچینگ عمل می کند. هر ماده ای که حاوی ده درصد پراکسید کاربامید باشد می تواند تقریبا به اندازه 3.5 درصد پراکسید هیدروژن تولید نماید.
زمانی که پراکسید تجزیه می شود به اکسیژن اجازه می دهد تا وارد مینای دندان شده و رنگ دندان های شما را روشن تر نماید. لاک سفید کننده دندان همچنین حاوی مواد مختلف دیگری از جمله کارباپول، هیدروکسید سدیم و مواد طعم دهنده می شوند.
بنابراین، زمانیکه از لاک سفید کننده دندان استفاده می کنید یک واکنش شیمایی اتفاق می افتد تا موادی که باعث زرد شدن دندان هایتان شده تجزیه شوند و اثری از آنها باقی نماند. درصورتیکه مواد شیمیایی موجود در لاک سفید کننده دندان، مطابق با استانداردهای جهانی باشد، مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد و می توانید تا مدتی از دندان های سفید خود لذت ببرید.
اما مشکل زمانی پیش می آید که لاک سفید کننده دندان را از برندهای غیرمعتبر که طبق استاندارد نیستند خریداری می کنید و درنتیجه با استفاده از آنها، بخشی از مینای دندان تان نیز از بین می رود.

مزایای لاک سفید کننده دندان

یک لاک سفید کننده دندان از مزایای بی نظیری نسبت به سایر روش های خانگی از بین بردن زردی دندان ها برخوردار است. در حقیقت، بسیاری از ویژگی های سایر سفید کننده ها نمی توانند با مشخصه های این لاک مطابقت داشته باشند. در ادامه با برخی از ویژگی های این سفید کننده آشنا خواهیم شد:

کاربرد راحت لاک سفید کننده دندان

استفاده از یک لاک سفید کننده دندان به مراتب راحت از نوارهای بلیچینگ است. این روش ها اغلب مشکل ساز بوده و نمی توان به خوبی از آنان نگهداری کرد. همچنین استفاده از آنها ممکن است لثه ها را تحریک کرده و باعث ترشح اضافی بزاق دهان شوند. 
در صورتیکه کار با لاک سفید کننده دندان بسیار ساده بوده و اندازه کوچک آن سبب می شود که به راحتی آن را در کیف خود جای دهید. در حقیقت این امکان برای شما فراهم می آید که در هر زمان و هر مکان لبخند و دندان های خود را سفیدتر نمایید.

کنترل نتایج لاک سفید کننده دندان

کنترل بهتر نتایج از بین بردن زردی دندان از مزایای دیگر لاک سفید کننده دندان است. سر این وسیله به شما امکان می دهد کنترل دقیقی وروی نواحی که نیازمند سفید شدن هستند، داشته باشید. در واقع نوک آن بسیار ظریف طراحی شده و کمتر از سایر روش ها، لثه ها و دندان ها را تحریک می کند.

انعطاف پذیری در استفاده از لاک سفید کننده دندان

یکی دیگر از ویژگی های منحصربفرد این قلم ها، انعطاف پذیری آنها است. برخلاف سایر روش های از بین بردن زردی دندان، می توان این وسیله را برای تک تک دندان ها استفاده نمود. 
درحقیقت می توانید ژل داخل لاک سفید کننده دندان را فقط به یک یا چند دندان بزنید و آنها را روشن نمایید. در نهایت این امکان برای شما به وجود می آید که برای دندان هایی که بیشتر نیازمند سفید شدن هستند، نتایج رضایت بخشی حاصل آید، چیزی که برای سایر روش های بلیچینگ ممکن است همیشه امکان پذیر نباشد.

قیمت پایین

لاک سفید کننده دندان نسبت به نوارها و برخی دیگر از روش ها، مقرون بصرفه تر است. در حقیقت، شما با هزینه پایینی می توانید دندان های خود را در خانه سفید کنید. البته این بدان معنی نیست که تمام محصولات بدون نسخه می توانند نتایج یکسانی را برای شما رقم بزنند. در واقع می توان گفت که برخی از روش های سفید کردن دندان در خانه نسبت به بعضی دیگر موثرتر هستند.


مزایا و معایب لاک سفید کننده دندان

معایب استفاده از لاک سفید کننده دندان

نقاط ضعف لاک های سفید کننده دندان عبارتند از:

- طراحی نامناسب سر لاک سفید کننده 

یکی از انتقاداتی که بر برخی از این سفید کننده ها وارد است نحوه استفاده از برس یا سر آنها است. در حالی که کاربرد آن ساده است اما برخی از آنها به نحوی طراحی شده که نمی توان به خوبی از آن استفاده کرد. 
همین امر سبب می شود که وجود ژل روی دندان ها حس ناخوشایندی به فرد دهد و از این رو پوشش کامل آن می تواند چالش برانگیز باشد. همچنین ممکن است نواحی از دندان را که نیاز به سفید شدن دارند، نبینید. 

- تحریک لثه پس از استفاده از لاک سفید کننده دندان

 اکثر لاک های سفید کننده دندان حاوی مواد بلیچینگ پراکسید و استاندارد هستند. همین مسئله می تواند سبب بروز عوارض جانبی برای شما شود که تحریک لثه و حساسیت دندان ها از رایج ترین آنها هستند. 

- آسیب دیدن مینای دندان در اثر استفاده مداوم از لاک سفید کننده دندان

آسیب به مینای دندان نیز یکی از عوارض کاربرد این لاک می باشد. البته این عارضه بیشتر زمانی دیده می شود که از سفید کننده های حاوی پراکسید هیدروژن و پراکسید کاربامید به طور مکرر استفاده شود. بنابراین، اگر می خواهید از این محصولات استفاده نمایید باید به ندرت این کار را انجام دهید. مثلا هر سه تا شش ماه یکبار. 

نحوه استفاده از لاک سفید کننده دندان

از آنجایی که کاربرد لاک سفید کننده دندان بسیار راحت است در طی سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. این محصول تنها در عرض دو روز می تواند دندان های شما را روشن تر کند. تنها کاری که باید انجام دهید، پیچاندن قلم و بعد استفاده روی دندان ها است.
 هنگامی که قلم را به اندازه کافی پیچاندید، خواهید دید که ژل سفید کننده در انتهای قلم، جایی که درپوش را برداشته اید، بیرون زده است. پس از مشاهده ژل، به راحتی لایه نازکی از آن روی سطح هر دندان بمالید.
 اطمینان از تماس ژل با سطح هر دندان بسیار مهم است. پس از استعمال ژل لازم نیست که آن را فورا بشویید بلکه باید منتظر تأثیر آن بمانید. 
دستورالعمل های لاک سفید کننده دندان ممکن است از سازنده ای به سازنده دیگر متفاوت باشد اما در اکثر موارد، ژل باید به مدت دو ساعت یا بیشتر روی دندان های شما بماند. به طور کلی استفاده از قلم های سفید کننده دندان بسیار راحت بوده و با نتایج سریعی نیز همراه هستند.

چه زمانی نباید از لاک سفید کننده دندان استفاده کرد؟

به طور کلی، لاک سفید کننده دندان یک محصول ایمن است اما با این وجود، در مواردی باید از استفاده از آنها اجتناب نمود. برای مثال، زنان باردار یا شیرده نمی توانند از این محصول استفاده کنند زیرا همیشه این خطر وجود دارد که مواد موجود در آن برای کودک مشکلاتی را ایجاد نماید. البته خطرات جدی نیستند اما بهتر است که مورد استفاده قرار نگیرند. 
اگر شما از تاج دندان یا باندینگ نیز استفاده کرده اید باید در استفاده از لاک سفید کننده دندان مراقب باشید. 
همانطور که در مقاله "زرد شدن کامپوزیت دندان" اشاره کردیم، لمینت ونیر، کامپوزیت، تاج دندان و به طور کلی هر نوع ونیر یا روکش دندان تحت تأثیر این سفید کننده ها قرار نمی گیرند و در صورت استفاده ممکن است دندان های اطراف آنها سفید شده و تاج یا باندینگ همان رنگ باقی بمانند و در نتیجه دندان های شما جلوه بدی در اثر این دو رنگی پیدا کنند.

استفاده درست و ایمن از لاک سفید کننده دندان

درست است که کاربرد لاک سفید کننده خطرات جدی ندارند اما همیشه باید از بروز خطر پیشگیری کنید. اگر به طور ناخواسته و بدون مراقبت از این قلم ها استفاده نمایید ممکن است که با مشکلات جدی مواجه شوید. 
از این رو در مرحله نخست از استاندارد بودن مواد موجود در آنها اطمینان حاصل کنید. اینکه از چه موادی تشکیل شده اند و آیا این مواد توسط سازمان های استاندارد دارو تایید شده اند یا خیر اهمیت بسیار زیادی دارد. 
نکته مهم دیگر این است که نباید از این محصولات بیش از حد استفاده کنید و هر چند ماه یک بار آنها را به کار برید تا عوارضی شما را تهدید ننماید.

جمع بندی

در مجموع باید گفت تولید کنندگان لاک سفید کننده دندان در محصولات خود از مواد مختلفی استفاده می کنند و شما باید همیشه برچسب آن را به خوبی بررسی کرده و مراقب باشید. این روش می تواند بهترین راه برای اطمینان از این باشد که شما بدون عوارض جانبی زیادی به نتیجه دلخواه در مورد از بین بردن زردی دندان های خود برسید. 
از سوی دیگر، نتایجی که با این محصول دریافت می کنید تقریبا موقتی است بنابراین، اگر به دنبال سفید کردن دندان های خود به طور دائمی هستید، بهتر است با مراجعه به یک دندانپزشک متخصص و دریافت درمان های حرفه ای برای سفید کردن دندان ها، به نتایج مطلوبی برسید.
در حال حاضر، روش های مختلفی برای سفید کردن دندان ها در مطب وجود دارد که بلیچینگ، لمینت دندان و ونیر کامپوزیت از پرطرفدارترین این روش ها به شمار می آیند. برای اطلاع از نحوه انجام هر یک از این روش ها و آگاهی از هزینه سفید کردن دندان با هر یک از این روش ها می توانید با کلینیک دکتر شهاب محمدی تماس بگیرید و یا برای یک جلسه مشاوره رایگان به کلینیک مراجعه کنید.مشاوره رایگان دندانپزشکی

داستان های مشتریان ما

گالری لبخند

ایجاد یک لبخند زیبا می تواند اعتماد به نفس و ظاهر کلی افراد را افزایش دهد.

نظرات کاربران

هنوز نظری درج نشده است!