02188695864
شهرک غرب، بلوار فرحزادی، بالاتر از بلوار دریا، کوچه بهاران ۲، پلاک ۵۳ (روبروی مرغ سوخاری کوپال)، واحد ۲
شنبه تا پنج شنبه: 10 صبح تا 9 شب
drmohammadi
logo ×

مقالات آموزشی

مجله دندان پزشکی کلینیک دکتر شهاب محمدی

کرونکتومی یک راهکار درمانی موثر برای دندان های آسیب دیده 
کرونکتومی یک راهکار درمانی موثر برای دندان های آسیب دیده 

کرونکتومی یک دندان آسیب دیده آسیاب سوم که با خطر بالای آسیب عصب همراه است به احتمال خیلی کم سبب از بین رفتن عصب آلوئولار تحتانی می شود اما در مورد کشیدن کامل دندان اینگونه نیست. شواهد نشان می دهند که کرونکتومی یک انتخاب خوب برای بیمارانی است که در معرض خطر آسیب عصبی آلوئولار تحتانی قرار دارند. علاوه بر این، این تکنیک هیچ گونه عوارضی برای آنها ندارد. برای اطلاعات بیشتر با این مطلب از سایت دکتر محمدی همراه باشید.

مراقبت های بعد از عمل جراحی ایمپلنت
مراقبت های بعد از عمل جراحی ایمپلنت

مراقبت های بعد از عمل جراحی ایمپلنت باید بلافاصله پس از درمان و با دقت اعمال شوند تا درصد موفقیت عمل بالا رفته و زمان دوره نقاهت به حداقل برسد. ایمپلنت یک درمان نسبتا تهاجمی بوده و متخصصین با تجربه در این زمینه بر این باور هستند که قبل از جراحی هر دو طرف یعنی بیمار و دندانپزشک باید آمادگی کامل و لازم را داشته باشند. عوارض پس از جراحی نیز باید در نظر گرفته شود و البته این موارد در افراد مختلف متفاوت می باشد. بدون مراقبت های صحیح بعد از جراحی ایمپلنت، ممکن است بهبودی به تأخیر بیفتد. برای مثال لازم است که به مدت چندین هفته غذاها را نرم تر بخورید و در ناحیه ای به غیر از ایمپلنت بجوید.

ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی
ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی

ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی برای اثربخشی و یک درمان مطلوب از اهمیت بالایی برخوردار هستند. شاید اکثر شما تنها با بخشی از این ابزار نظیر براکت های فلزی یا اینویزیلاین آشنا باشید و در مورد تجهیزات دیگر ارتودنسی آشنایی زیادی نداشته باشید. لازم به ذکر است که ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی تنها به این موارد محدود نمی شود و وسایل دیگری برای مرتب کردن دندان ها و اصلاح موقیعت فک به کار می روند. در واقع، این ابزارها برای برطرف نمودن انواع مشکلات و دستیابی به بهترین نتیجه مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه این مطلب از سایت دکتر محمدی با انواع براکت ها و ابزارهای مورد استفاده در ارتودنسی و عملکرد هر یک جهت مرتب کردن دندان ها آشنا خواهیم شد.

همه چیز درباره مراحل تصویربرداری در ارتودنسی
همه چیز درباره مراحل تصویربرداری در ارتودنسی

مراحل تصویربرداری در ارتودنسی یکی از ابزارهای کلیدی در نصب براکت ها است. این تصاویر نمای کاملی از ساختارهای دهان و فک را قبل، حین و پس از درمان برای دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی ارائه می دهند. برنامه ریزی درمانی به رادیوگرافی به خوبی می تواند زوایا، اهداف و زیبایی صورت را ارزیابی کند. تصویربرداری در ارتودنسی برای تشخیص درست و ارائه یک درمان دقیق بسیار مهم بوده و انواع عکسبرداری بر اساس سن بیمار، سوابق پزشکی، وضعیت سلامت لثه ها و ... متفاوت هستند. در واقع، متخصص ارتودنسی بر این اساس است که می تواند درمان مرتب کردن دندان ها را طراحی و پیاده سازی نماید.

هزینه ارتودنسی دندان
هزینه ارتودنسی دندان

هزینه ارتودنسی دندان بسته به عوامل متعددی متفاوت است. عواملی همچون سن شروع درمان، موقعیت کلینیک دندانپزشکی، نوع بیمه، نوع درمان منتخب و مهارت و تخصص ارتودنتیست در این روند دخیل هستند. اکثر افراد در دوران نوجوانی تحت درمان ارتودنسی قرار می گیرند. البته شما در هر سنی می توانید این درمان را انجام دهید اما دلیل اینکه جوانان به دنبال مرتب کردن دندان های خود با براکت ها هستند، راحت تر بودن روند درمان و در نتیجه مقرون به صرفه بودن آن است. هزینه بالای ارتودنسی عمدتا به دلیل شدت وضعیت دندان ها و طول درمان می باشد. پس توجه داشته باشید که نمی تواند یک هزینه واحد برای تمامی افراد در نظر گرفت زیرا برای هزینه ارتودنسی دندان باید تمامی جنبه های متعدد را ارزیابی نمود. در ادامه مقاله با این موارد آشنا خواهیم شد.

آیا کامپوزیت ونیر می تواند باعث بوی بد دهان شود؟
آیا کامپوزیت ونیر می تواند باعث بوی بد دهان شود؟

آیا کامپوزیت ونیر می تواند باعث بوی بد دهان شود؟  این یکی از سوالاتی است که افراد پس از انجام کامپوزیت ونیر یا قبل از اقدام به درمان با آن از دندانپزشک سوال می کنند. روکش های دندان اخیرا به یکی از محبوب ترین درمان زیبایی دندان تبدیل شده اند. آنها می توانند طیف وسیعی از مشکلات مرتبط با دندان ها را برطرف نمایند. از طرفی برخی ادعا می کنند که کامپوزیت ونیر می تواند باعث بوی بد دهان شود. اما در واقع این روکش ها نیستند که این بوی نامطبوع را ایجاد می کنند. از همه مهمتر اینکه این دهان ناسالم است که می تواند بوی بد دهان را به همراه داشته باشد. در همین راستا قصد داریم در این مقاله از کینیک دندانپزشکی دکتر محمدی در مورد اینکه چرا و چگونه این اتفاق می افتد صحبت کنیم.

علت درد دندان بعد از عصب کشی و درمان آن چیست؟
علت درد دندان بعد از عصب کشی و درمان آن چیست؟

درد دندان بعد از عصب کشی حداقل 24 ساعت پس از این درمان طبیعی بوده و برخی نیز ممکن است تا چند روز این درد را تجربه کنند. اکثر افرادی که برای درد بی وقفه دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند، علت این ناراحتی و درد را یک دندان آسیب دیده یا خراب در حد شدید می یابند. در این هنگام دندانپزشک ممکن است عصب کشی یا درمان ریشه را توصیه نماید. حتی پس از این درمان باز هم شما درد دندان را تجربه خواهید کرد. اما چه چیزی در این میان خوب کار نمی کند؟ ممکن است یکی از علل درد دندان بعد از عصب کشی حساسیت در اطراف دندان تحت درمان باشد. به هر دلیلی شما باید حداکثر سه تا پنج روز به خود زمان دهید. در این مقاله با دلایل احتمالی دندان درد پس از درمان ریشه و اقدامات لازم برای مدیریت آن آشنا خواهیم شد.

پیوند استخوان در ایمپلنت چه زمانی و به چه منظور انجام می شود؟
پیوند استخوان در ایمپلنت چه زمانی و به چه منظور انجام می شود؟

پیوند استخوان در ایمپلنت ممکن است گاهی به عنوان یک بخش ضروری برای فرآیند قرار دادن ایمپلنت باشد. زمانی که فردی با سلامت عمومی خوب، دندان های خود را به دلیل بیماری پریودنتال، آسیب یا عفونت از دست می دهد، ایمپلنت دندان می تواند یک راه حل عالی، ایمن و طولانی مدت برای او باشد. ایمپلنت یک ریشه مصنوعی است که متخصص در پریودنتولوژی یا جراح در فک قرار می دهد تا دندان یا بریج جایگزین را در محل خود نگه دارد. ایمپلنت های دندانی ظاهری طبیعی داشته و دقیقا مانند دندان های طبیعی عمل می کنند. این روش همچنین می تواند به نجات سایر دندان ها نیز کمک کند.

آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟
آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است؟

اینکه آیا ارتودنسی یک فک امکان پذیر است یا خیر، شاید به دلیل ملاحظات مالی و یا زیبایی و شاید هم عدم وجود مشکل در یک فک سوال شود. در پاسخ به این سوال می توان گفت که در برخی از موارد که ارتباط دندانی میان دو فک مشکلی نداشته باشد و در یکی از فک ها نامرتبی دندان ها به چشم نیاید می تواند یکی از آنها را ارتودنسی نمود. به عبارتی، برخی از بیماران به این علت این سوال را می پرسند چون احساس می کنند که دندان های بالا یا پایین آنها به اندازه کافی صاف هستند. از این رو، یکی از فک های آنها در اولویت قرار دارد. اما آیا واقعا این کار به دلیل ارتباط میان دو فک صحیح است؟ یا اینکه ارتودنسی یک فک عوارض ندارد؟ در ادامه این موارد را توضیح خواهیم داد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان
مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان مستلزم انجام تلاش های پیچیده ای نیست. پس از انجام این فرآیند تنها کافی است که دستورالعمل های ساده ای را دنبال کنید. در واقع اگر شما می خواهید که نتایج بلیچینگ دندان ماندگاری بالایی داشته باشد باید مراقبت های بعد از آن را جدی بگیرید. بلیچینگ دندان یکی از روش های سفید کردن دندان ها است که هم در مطب دندانپزشکی انجام می شود و هم در منزل. در این روش عمدتا از ژل های بلیچینگ پراکسید هیدروژن استفاده می شود و دندانپزشک باید خود نظارت مستقیم بر عملکرد آن داشته باشد.

چگونه ارتودنسی نامرئی به رفع ناهنجاری های دندان کمک می کند؟
چگونه ارتودنسی نامرئی به رفع ناهنجاری های دندان کمک می کند؟

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، الاینرهای پلاستیکی شفافی هستند که دندان ها را بدون استفاده از براکت های فلزی معمولی صاف می کنند. ارتودنسی نامرئی نکات مثبت بسیاری دارد که از طریق آنها می تواند ناهنجاری های شایع دندان ها را برطرف نماید. ارتودنسی نامرئی به جز رفع این ناهنجاری ها، ظاهر مناسبی داشته و برای افرادی که می خواهند براکت های فلزی در دهانشان مشخص نباشد ایده آل می باشد. اما آیا می دانید که اینویزیلاین از چه طریقی به رفع ناهنجاری های دندان کمک می کند؟ در ادامه با این موارد آشنا خواهیم شد. تا پایان با سایت دکتر محمدی همراه باشید.

ایمپلنت دندان در سالمندان
ایمپلنت دندان در سالمندان

ایمپلنت دندان در سالمندان یک گزینه بسیار مناسب برای افراد مسن است تا ظاهر طبیعی و قابلیت جویدن غذا در دهان را بازیابند. با این روش ظاهر و کیفیت کلی زندگی تا حد زیادی بهبود پیدا می کند. برای بیماران بالای 50 سال، از دست رفتن چندین دندان امری غیر عادی نیست. در واقع، دندان های از دست رفته، پوسیده، بیماری های لثه و ... می توانند بر شدت توانایی افراد در تعامل و معاشرت با دوستان و خانواده تأثیر بگذارد و منجر به انزوای اجتماعی و اضطراب شود.